Neler yeni

Hoşgeldin, ziyaretçi!

İster kendi adınla istersen anonim olarak fikrini özgürce paylaş. Unutma, burası herkes için değildir.

Anıları ziyaret şansın olsaydı hangisi olurdu?

Boşluk

⭐️⭐️⭐️
Özlediğiniz anıları arada ziyaret etme şansınız olsaydı hangisi olurdu?

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
lise 2, ders çıkışındaki ek kurslardasın. matematik öğretmeni ders anlatıyor ama herkesin aklı bir karış kafada o anda elindeki kalemle sırayı karalıyorsun ve düşüncelere dalıp gidiyorsun. daha sonra en sevdiğin müzik eşliğinde eve nasıl gideceğini düşünüyorsun. kurs çıkışında herkes yorgun ama eve gitmenin verdiği heyecanla eve doğru yol alıyor. arkadaşlarınla muhabbet ede ede eve varıyorsun ve ailen mutlu bir şekilde seni karşılıyor.

zimamavisi

⭐️
Yaşım 5, tarihi bir kaleyi gezmeye gitmiştik. Dağın tepesinde uçurumun kenarında bir yerdi. Kalenin yarı yıkık asma köprüsünden korka korka karşıya geçip o uçurumla karşılaştığım ana dönmek isterdim tekrar. Bütün coğrafya ayaklarımın altında. Çocuk aklımla dünyanın tepesinde hissetmiştim kendimi. Çok büyülü bir andı benim için. Hala arada rüyamda görürüm orayı.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Yaşım 5, tarihi bir kaleyi gezmeye gitmiştik. Dağın tepesinde uçurumun kenarında bir yerdi. Kalenin yarı yıkık asma köprüsünden korka korka karşıya geçip o uçurumla karşılaştığım ana dönmek isterdim tekrar. Bütün coğrafya ayaklarımın altında. Çocuk aklımla dünyanın tepesinde hissetmiştim kendimi. Çok büyülü bir andı benim için. Hala arada rüyamda görürüm orayı.
Neredeydi bu kale?

yeşil

⭐️⭐️
Ben heralde 8.sınıfa geri dönmek isterdim.Kötü anılarım da olmuştu ama yine de tekrar yaşamak istediğim iyi anılarım da vardı

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Ben heralde 8.sınıfa geri dönmek isterdim.Kötü anılarım da olmuştu ama yine de tekrar yaşamak istediğim iyi anılarım da vardı
Hep eskiyi özlüyoruz, eskiden edindiğimiz bilgiler ile geleceğimizi inşaa edemez miyiz? Neydi 8. sınıfta çok güzel olan, yeniden yaşamak için illa o yaşta olmamız mı gerekiyor?

zimamavisi

⭐️
Hep eskiyi özlüyoruz, eskiden edindiğimiz bilgiler ile geleceğimizi inşaa edemez miyiz? Neydi 8. sınıfta çok güzel olan, yeniden yaşamak için illa o yaşta olmamız mı gerekiyor?
Bence gerekiyor. Çünkü yaş aldıkça ya da daha farklı bir ifadeyle hayatı deneyimledikçe algımız, bakış açımız, zihin yapımız değişiyor. Tabula rasa - boş levha gibi düşünebiliriz bunu. Daha az karmaşık bir zihin yaşadığı olayları daha filtresiz algılayabilir. Bu sayede de daha saf bir duygu yaşayabilir. Şimdi yaşasak belki yine keyif alırız ama aynı duyguları aynı yoğunlukla tetiklemez daha farklı bir yere dokunur diye düşünüyorum.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
"Daha az karmaşık" derken bunu kastetmiştim aslında. Bu durum da o duyguyu daha saf yaşamamıza sebep oluyor.
Ben onu daha fazla karmaşık olarak nasıl algıladım bilmiyorum, pardon. İşte, gençlik ve zihnin karmaşıklığı ile ilgili harika bir örnek :)

zimamavisi

⭐️
Ben onu daha fazla karmaşık olarak nasıl algıladım bilmiyorum, pardon. İşte, gençlik ve zihnin karmaşıklığı ile ilgili harika bir örnek :)
Yerinde bir denk geliş oldu 🙂

Aslında gereksiz ne kadar çok uyaran var zihnimizde. Bunları temizlemenin bir yolu var mıdır acaba? Zihni berraklaştırmak için bir teknik mesela

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Aslında gereksiz ne kadar çok uyaran var zihnimizde. Bunları temizlemenin bir yolu var mıdır acaba? Zihni berraklaştırmak için bir teknik mesela
Kontrol listeleri

Bir kaç saattir bunun üzerine düşünüyor ve kendime notlar çıkartıyorum. Tatmin olmak için listelerimiz olmalı, bu kadar uyaran karşısında yaptıklarımızın farkında olmak için bunları ölçülebilir şekilde yapmak zorundayız. Neredeyiz, ne yapmamız lazım hep ölçülebilir olmalı. Aksi durumda her şeyden özellikle kendimizden bihaber oluyoruz.

zimamavisi

⭐️
Kontrol listeleri

Bir kaç saattir bunun üzerine düşünüyor ve kendime notlar çıkartıyorum. Tatmin olmak için listelerimiz olmalı, bu kadar uyaran karşısında yaptıklarımızın farkında olmak için bunları ölçülebilir şekilde yapmak zorundayız. Neredeyiz, ne yapmamız lazım hep ölçülebilir olmalı. Aksi durumda her şeyden özellikle kendimizden bihaber oluyoruz.
Kontrol listeleri çok mantıklı.

İlk okuduğumda önce iş özelinde algılanmıştım ama aslında hayatın her alanına uygulanabilir bir sistem. Sadece sürdürülebilir olmalı o da sağlam bir disiplin gerektiriyor. Ama şundan emin olamadım, bu dikkat dağıtıcı çevresel faktörleri minimize edebilir evet fakat zihinsel bir arınma sağlayabilir mi ondan emin olamıyorum.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Kontrol listeleri çok mantıklı.

İlk okuduğumda önce iş özelinde algılanmıştım ama aslında hayatın her alanına uygulanabilir bir sistem. Sadece sürdürülebilir olmalı o da sağlam bir disiplin gerektiriyor. Ama şundan emin olamadım, bu dikkat dağıtıcı çevresel faktörleri minimize edebilir evet fakat zihinsel bir arınma sağlayabilir mi ondan emin olamıyorum.
Zihinsel olarak (ben en azından) yaptığım şeyleri yapmamış ya da anda olduğum şeyi unutmuş hissettiğim için berrak olamıyorum.
Yani her şey yarım gibi, tamamlanmamış gibi. Bu yüzden o an yapman gereken şeye odaklanamıyorum.

Özetleyecek olursak. Gün bitmiş, planladığın her şeyi yapmışsın. Güzel bir kahvaltı, başarılı bir çalışma süreci, kişisel gelişim ya da spor işte keyifli bir yaşam enin için ne demekse. Bunları ölçülebilir bir şekilde gerçekleştirdiğinde daha rahat uyuyabilirsin. Bilirsinki olması gerekenleri zaten yapmışsındır ve yapacaksındır da.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar