Neler yeni

Hoşgeldin, ziyaretçi!

İster kendi adınla istersen anonim olarak fikrini özgürce paylaş. Unutma, burası herkes için değildir.

Yapay zekaya çizdirilen bir resim sanat sayılır mı?

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Talimatları insan veriyor ve bu insanın duyguları, hayal gücü. Buradaki çizimi kendi yapmıyor olabilir ama neticede bu bir duygu yansıması.

İlgili resim sanat sayılır mı? Saha sanatın tam olarak ne işe yaradığını çözememişken bu soru oldukça tartışmaya açık.

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Yapay zekanın duyguları yoktur. Bu nedenle verdiğiniz talimatları yapay zeka sadece ilişkilendirmeye çalışır. Örneğin mutlu bir kadın fotoğrafı çiz dediğinizde yapay zeka için mutlu diye bir kavram yoktur ve bağlı olduğu kütüphanelerden verileri taramaya başlar.

Bu nedenle sanat olarak değerlendirilmesini yanlış buluyorum

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Yapay zekanın duyguları yoktur. Bu nedenle verdiğiniz talimatları yapay zeka sadece ilişkilendirmeye çalışır. Örneğin mutlu bir kadın fotoğrafı çiz dediğinizde yapay zeka için mutlu diye bir kavram yoktur ve bağlı olduğu kütüphanelerden verileri taramaya başlar.

Bu nedenle sanat olarak değerlendirilmesini yanlış buluyorum

Grafik tasarım sanat mıdır?

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
insan tarafından yapılıyorsa evet

Grafik tasarım yaparken bir çok ip ucu, otomatik ölçeklendirme ve yönlendirme kullanıyoruz. Yani aslında altında bir çok sanat var.

Daha eskiye gidelim. Geometrik şekilleri, yüzü altın oranı zihninden hesaplayan biri ölçü birimleri ile yapılan sanatı eleştirmiştir muhtemelen. Şimdi Adobe kullanarak yaptığımız grafik tasarıma sanat diyoruz ama yapay zekayı eleştiriyoruz.

Bunun dününü ve yarınını bence bu şekilde değerlendirmek lazım.

Aynı şekilde otomatik olarak ışık ve diğer değerleri ayarlayan aynalı dijital bir fotoğraf makinesi çekiyor fotoğrafları. Karanlık oda yok, manuel bir çok ayar yok

iphone 15 ile çekilen fotoğraf bir sanat değil midir? Aynı teknolojiyi kullanan Canon ile çekilen fotoğraf sanat mıdır?

Sanat bence bu kalıpların çok dışında bir kavram. Ortaya çıkana odaklanmak gerekir bende nasıl çıktığına değil.

Ben bu videoda bir sanat olduğunu düşünüyorum. Anlamsız görünmesi için ekstra çaba harcanmış ve bir çok teknoloji kullanılmış.

Ya da bu videonun hissettirdikleri

Son düzenleme:

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Ortaya çıkana odaklanmak gerekir bende nasıl çıktığına değil.
ben bu şekilde düşünmüyorum. insan tarafından oluşturulmayan her görsel/fotoğraf/tasarım bilinçsiz bir şekilde tasarlanır. yapay zekanın oluşturduğu bir günbatımı fotoğrafı senin için bir anlam taşıyabilir ama tasarlanma amacı o değildir. buna rağmen netice de ortaya çıkan şey senin için sanat ise saygı duyarım.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
ben bu şekilde düşünmüyorum. insan tarafından oluşturulmayan her görsel/fotoğraf/tasarım bilinçsiz bir şekilde tasarlanır. yapay zekanın oluşturduğu bir günbatımı fotoğrafı senin için bir anlam taşıyabilir ama tasarlanma amacı o değildir. buna rağmen netice de ortaya çıkan şey senin için sanat ise saygı duyarım.

Yapay zekaya verilen komut ve komutun sahibi ile ilgili bence.

O zaman kendisinin oluşturması ne zaman biter sence?

Renklerin olmadığı doğada bulunan kiremit rengi boya ile mağaralara çizilen görseller mi? Binlerce rengin sentetik olarak üretildiği zamanlar mı? Bilgisayarlar mı? Bu sende yapay zekadan destek alındığında mı bitiyor?

Grafik tasarım programları bir daire çizerken destek oluyor orada da bitmiyor mu? Ben geçişin anını merak ediyorum.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar