Neler yeni

Hoşgeldin, ziyaretçi!

İster kendi adınla istersen anonim olarak fikrini özgürce paylaş. Unutma, burası herkes için değildir.

Okumak zorunda mıyız? İzlesek olmaz mı?

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Sürekli kitap okumaya yönlendiriliyoruz. Başarılı olmak için düzenli kitap okumalı, iyi bir kitaplığımız olmalı falan. Peki izleyerek öğrenemiyor muyuz?

Sizlerin konu ile ilgili fikirlerinizi merak etmekle birlikte bu konuda kendi yorumumu da aşağıya ekliyorum.

Okuma işi aslında sadece öğrenmek ile neticelenmez. Yani kitap içerisindeki bilgileri çoğu zaman hatırlamayız, sadece bir kaç önemsediğimiz bilgi aklımızda kalır. Çoğu insan okuyorum ama anlamıyorum düşüncesi ile kitap okumaktan alıkoyar kendini. Aslında burada hafızamıza kazınan bilgilerden ziyade beynimizde okuma eylemi sırasında gerçekleşen kimyasal süreçler önemlidir.

Beynimiz kaslarımız gibidir. Belirli konuları anlamaya çalıştıkça, okuduğumuzu hayal etmeye çalıştıkça kendimizi o durum içerisinde yorumlamaya çalışırız. Anılarımız ve kahramanın anıları arasında bir bağ arayışı içerisinde oluruz. Bu bir kişisel gelişim kitabı olsun bir roman olsun fark etmez. Konu beynimizde gezindikçe ilgili nöronlara elektrik gider, kullanılmayan en son noktalara kadar bu elektrik akışı akar ve beynimizi canlı tutar. Bu sayede daha net anlayan, kendini ifade edebilen bir bireye dönüşürüz. Önemli olan kitap okuyup bir şey öğrenmek değil (elinizdeki kitap ile ilgili söylüyorum) okuma eylemi içerisinde olmaktır. Daha çok okudukça kitapları ve hayatı daha çok anlayabilir hale gelirsiniz.

Siz ne düşünüyorsunuz?

kedi

⭐️⭐️
Bilimsel zımbırtılarını bilmem ama... Bazen sağlam kitap okuma alışkanlığımın olduğu lise dönemimi özlüyorum. İnternete ve teknolojik aletlere kolay erişim sonucu artık prof bir izleyiciye dönüştüm. Son birkaç senedir kitap okurken kolaylıkla dikkatim dağılıyor ve sıkılıyorum. O yüzden okuyamıyorum, işkence gibi geliyor. Oysa bir zamanlar kitabını okuduğum filme gittiğimde zort derdim. Çünkü karakterlerin yapısını ve iç dünyalarını bilmek, edebi kısmı vs. filmde gördüklerimden çok daha fazla zevk verirdi bana. Hala sürekli kitap alıyorum. Ama okumayı başaramıyorum...

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Bilimsel zımbırtılarını bilmem ama... Bazen sağlam kitap okuma alışkanlığımın olduğu lise dönemimi özlüyorum. İnternete ve teknolojik aletlere kolay erişim sonucu artık prof bir izleyiciye dönüştüm. Son birkaç senedir kitap okurken kolaylıkla dikkatim dağılıyor ve sıkılıyorum. O yüzden okuyamıyorum, işkence gibi geliyor. Oysa bir zamanlar kitabını okuduğum filme gittiğimde zort derdim. Çünkü karakterlerin yapısını ve iç dünyalarını bilmek, edebi kısmı vs. filmde gördüklerimden çok daha fazla zevk verirdi bana. Hala sürekli kitap alıyorum. Ama okumayı başaramıyorum...
aynı sorun bende de var ek olarak reels ve tiktok videoları izlemekten uzun süreli videolardan sıkılır oldum izleyebileceğim max vşdeo uzunluğu 7 dakika.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
aynı sorun bende de var ek olarak reels ve tiktok videoları izlemekten uzun süreli videolardan sıkılır oldum izleyebileceğim max vşdeo uzunluğu 7 dakika.
Bu odaklanma seviyemizin yavaş yavaş düştüğünün bir göstergesi aslında.

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Bu odaklanma seviyemizin yavaş yavaş düştüğünün bir göstergesi aslında.
öneriniz var m? telefonu veya bilgisayarı uzun süre bırakmak veya az da olsa dinlenmek oldukça zor hem webi kullanıp hem de odaklanma sorununu çözmeye yarayan herhangi bir şey varmıdır

Boşluk

⭐️⭐️⭐️
Okudukça en çok da insan kendini anlıyor sanki. Farklı insanlarla bulunma durumumuz her birimizin yok yada kısıtlı. Kitaplar bunu çok güzel sağlıyor bence. Farklı düşünceler, farklı hayatlar, farklı coğrafyalar. Bir çok duyguyu da öğretiyor sanki.
Ben okuyarak öğrenen gruptayim. İzlemek biraz sıkıyor beni de.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
öneriniz var m? telefonu veya bilgisayarı uzun süre bırakmak veya az da olsa dinlenmek oldukça zor hem webi kullanıp hem de odaklanma sorununu çözmeye yarayan herhangi bir şey varmıdır
Bunun için belirli saatleri belirli işler için ayırmak ya da planlamak gerekiyor. Ben mesela eğer çok önemli bir gündem yoksa saat 22:00'den sonra teknolojiden tamamen uzaklaşmaya ve okumaya çalışıyorum. Yolculuklar benim için fırsat, seyahat ederken okumayı seviyorum. Böyle belirli alanlar yaratmak faydalı olabilir. Teknoloji detoksu da yapmak gerekiyor sık sık. Nedir araştırabilirsin.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Anlaşılan izlemeyi seçiyoruz. Neticede günde saatlerce telefon ile içerik tüketiyor ama yarım saat okumuyoruz. Okumak bitiyor mı acaba?

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Anlaşılan izlemeyi seçiyoruz. Neticede günde saatlerce telefon ile içerik tüketiyor ama yarım saat okumuyoruz. Okumak bitiyor mı acaba?
her şey çok çabuk değişiyor ve gelişiyor. eskiden okullara akıllı tahta ve tabletin geleceğini duyduğumuzda yok artık falan diyorduk. eski tahtalar yerini akıllı tahtalara, kitaplarda yerini telefon tablete bıraktı. tabi bazı insanlar okuma alışkanlığını bırakamasa da yeni nesil daha az tercih ediyor gibi görünüyor.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
her şey çok çabuk değişiyor ve gelişiyor. eskiden okullara akıllı tahta ve tabletin geleceğini duyduğumuzda yok artık falan diyorduk. eski tahtalar yerini akıllı tahtalara, kitaplarda yerini telefon tablete bıraktı. tabi bazı insanlar okuma alışkanlığını bırakamasa da yeni nesil daha az tercih ediyor gibi görünüyor.
Baş ağrısı başka bir şey değil. Çalışmak, gelişmek, iletişim için tamam ama asla bir kitap değil. O sayfadan kafanı kaldırdığındaki his tartışmasız. Ama işte oraya geçmek başlamak çok zor

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Konuyla ilgili Barış abimiz son araştırmaları da içeren güncel bir video yayınlamış.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar