Neler yeni

Hoşgeldin, ziyaretçi!

İster kendi adınla istersen anonim olarak fikrini özgürce paylaş. Unutma, burası herkes için değildir.

Aydın'da okunur mu? ADÜ Öğrencisinden Tavsiyeler!

Selen

Yeni Üye
Merhaba. YKS sonuçları açıklandı. Pek çok kişi Aydın ve Adnan Menderes Üniversitesi hakkında merak ediyor. Bu konuda Aydın ve ADÜ'ye dair temel bilgileri ele alacağım

Aydın Nasıl Bir Yer?​

Aydın, Büyükşehir olarak geçmesine rağmen diğer büyükşehir illerinden biraz küçük, ancak çok da küçük olmayan sakin, güvenli ve aradığınız pek çok şeyi bulabileceğiniz bir yerdir. Forum Aydın AVM, Kent Meydanı, Mimar Sinan mahallesi Aydın'ın en önemli yerlerinden birileridir. Forum Aydın'da hemen hemen her popüler markayı bulabilirsiniz. Kent meydanı oldukça geniştir. Akşam vakti genellikle öğrenciler burada yer, içer ve meydan ortasında voleybol oynarlar. Mimar sinan mahallesi ise Aydın'ın lüks mahallesi olarak geçmektedir. Parkları, dükkanları oldukça kalitelidir. Boş zamanlarınızda arkdaşlarınızla takılabileceğiniz güzel bir alan. Son olarak yeni açılan Tekstil Park mevcut. Oldukça büyük bir park ve Aydın'ın pek çok etkinlikleri artık burada gerçekleşmektedir.

Aydın'da ulaşım nasıl sağlanır?​

Aydın'da ulaşım tren ve belediye otobüslerleriyle (halk adı sarı otobüs veya sarı civciv olarakta geçmekte) sağlanmaktadır. Ayulaş'a giderek öğrenci kartı çıkartarak indirimli bir şekilde halk otobüslerine binebilirsiniz.

İndirimli Öğrenci Aykart Başvuru Koşulları :

• M.E.B. ve Y.Ö.K. bünyesindeki okul idarelerince onaylanmış son 1 aya ait kimlik bilgileri bulunan öğrenim belgesi aslı.
  • Açık Öğretim Fakültesi Açık Öğretim Bürosu tarafından onaylanmış son 1 aya ait öğrenim belgesi aslı.
  • Yurt dışında öğrenim gören ve yurt dışından öğrenim görmek üzere ülkemizde bulunan Öğrencilerde okul idareleri tarafından onaylanmış son 1 aya ait kimlik bilgileri bulunan öğrenim belgesi aslı.
  • Açık İlköğretim, Açık Lise ve Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören Öğrencilerin Öğrenci Kartı alabilmeleri için;
a) 20 yaşından gün almamış olması.

b) Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydına sahip olmaması.

c) Bu şartları sağlayan Açık İlköğretim, Açık Lise ve Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören Öğrenciler, son 1 ay içerisinde almış olduğu öğrenci belgesi ve SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge ile birlikte bizzat Başvuru Merkezlerine gelerek bireysel başvuru yapması gerekmektedir.

• Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf.
  • Kart bedeli 17 liradır.
Öğrenci kartı gün içerisinde veya en geç bir hafta içerisinde oluşturulmaktadır. Aydın merkez dışında diğer ilçelerden Aykart çıkartmak için Aykart yükleme noktaları listesine göz atabilirsiniz.

Telefonunuza Akıllı Bilet uygulamasını yükleyerek hangi hatların anlık olarak nerde olduğunu, hangi saatte kalkacağını ve Aykartınızı uygulamaya ekleyerek bakiye gösterme, yükleme özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Aydın'da Deniz Var mı?​

Aydın Merkez'de deniz olmasa da Kuşadası ve Didim ilçelerinde deniz bulunmaktadır. Halk otobüsü ile bu ilçelere ulaşabilirsiniz. Merkez Efeler'den Kuşadası yaklaşık 1 saat, Didime ise 1.30 saatlik mesfe bulunmaktadır.

Aydın öğrenci şehri mi?​

Diğer şehirlere nazaran ev kiraların daha uygun olması, AVM'lerin ve oldukça fazla kafelerin olması, küçük ve sakin bir konuma sahip olmasından dolayı benim kanaatimce Aydın bir öğrenci şehridir.

ADÜ Kampüs Nasıl?​

Üniversite kampüsü şehirden oldukça tepede bir konuma sahip. Kampüs içerisinde mesire alanı mevcut ve bu alanda Aydın'ın her yerini görebilirsiniz. Şehirden uzak olması ve büyük bir alana sahip olması nedeniyle kampüsü şahsen beğeniyorum.

Aydın Part-Time iş imkanı var mı?​

Aydın öğrenci şehri olduğundan dolayı öğrencilerin part-time iş imkanı bulabileceği yerler oldukça fazla. Kafelede, restoranlarda, satış mağazalarında ve daha pek çok yerde iş imkanı mevcut.

Aydın Gezilecek Yerler?​

Forum Aydın, Tekstil Park, Kent Meydanı, Mimar Sinan Mahallesi, Kuşadası ve Didim, İncirliova Kültür Park, Söke Novada AVM, Aytepe Mesire alanlarını ve daha pek çok yerde gezebilirsiniz.

Söke İşletme Fakültesi Nasıl?​

ADÜ İşletme Fakültelerinden birisi Söke'de. Söke, Kuşadasına 15-20 dakika, Didime 40 dakikalık bir mesafeye sahiptir. Denize yakın olması, sessiz ve küçük bir yer olması nedeniyle tercih edilmekte. İşletme fakültesi Söke'nin Yenikent Mahallesinde yer almakta. Yenikent, öğrencilerin en çok bulunduğu, kafeler ve publara sahip iyi bir mahalledir. Bu nedenle öğrencilerin Söke'de ilk tercihi Yenikent mahallesinde evlere bakmak oluyor.

Söke Hakkında daha fazla detay almak için Aydın Söke nasıl bir yer? Söke'de okunur mu? Söke İşletme Fakültesi Nasıl? başlığımızı okuyabilirsiniz.

Genel özetle, ADÜ benim için okunabilecek üniversitelerden birisidir. Gelmek isteyen öğrencilere tavsiyemdir. Okumak istediğiniz bölümü araştırarak tercihinizi bu doğrultuda kullanabilirsiniz.

Aydın ve ADÜ hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Kampüs şehre yürüme mesafesinde mi? kampüs çevresinde AVM, Park tarzı bir yer var mı?

Selen

Yeni Üye
Kampüs şehre yürüme mesafesinde mi? kampüs çevresinde AVM, Park tarzı bir yer var mı?
Tepede olduğundan dolayı öğrenciler genelde otobüsle gelip gidiyorlar. tabi yürüyenlerde var. yürümek isterseniz 10 dakikalık yol sizi bekliyor :) Kampüs içerisinde ADÜPARK mevcut içerisinde Yemen Kahvesi, Starbucks, A101 gibi mağazalar mevcut. okul çıkışı arkadaşlarınızla burada buluşabilirsiniz. Fakültelere oldukça yakındır.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Aydın’da öğrenci hayatı Adnan Menderes Üniversitesi’nde okuyanlar için gayet güzel. Aydın’da okunur mu sorusuna yanıt olarak şunu diyebilirim, Aydın öğrenciler için imkanlarla dolu. Her ne kadar Büyükşehir olsa da merkezde her yer yürüme mesafesinde. Bir bisikletiniz olsa tim şehri turlayabilirsiniz. Yemekler ucuz, Aydın’da kira fiyatları biraz pahalı ama yeme içme konusunda ekonomik.

Andromeda

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Aydın güzel bir şehir Aydın da okunur tabi ki. Ancak fakülte Aydın’daysa. Çok dağınık bir kampüsü var ADÜ’nün. Yerleşkenin konumu önemli.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Her yerin ayrı bir güzelliği var okumak için ama boş vakitleriniz için tabii ki herkes merkezi istiyor. Adü Bozdoğan için mesela veterinerlik fakültesi kazanan arkadaşlar var. Deneyim ve eğitim için özel bir bölge. Sevenler için doğal sakin bir köy ortamı. Okuyacakları meslek açısından da büyük bir fırsat sunuyor çünkü bölge halkı hayvancılık ile uğraşıyor. Ama gel gelelim bazıları bu bölgede eğlenelim dediğinde biraz eksiklik hissedebilir. Bunun için merkeze rahatlıkla ulaşım sağlayabilir ama dediğim gibi Bozdoğan sakin bir yer.

yenisekme

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Bu yıl yine Aydın’da okunur mu diye merak edenler olacak. Daha önce bu konuya yapmayanlar Aysun’a okumaya gelecek kişiler için üniversite tercihi öncesi Aydın nasıl bir yer yorum katabilir. Öğrencisi olun olmayın Aydın’da yaşayanlar olarak bilgi verebilirsiniz.

kawashima

Yeni Üye
bu forumu gorunce aklimda bayagidir yazma fikri vardi, belki burayi tercih etmeyi dusunen kisiler vardir ve okuyordur yazilanlari diye.

aydin yasamak icin iyi bir sehir degil oncelikle. evet aradiginiz cogu sey var ve ic/dogu anadolu sehirleri kadar mahrumiyet bolgesi degil ancak suc oranı diger illere ve nufusa kıyasla gercekten cok yuksek. kucuk bir ege sehri olmasina ragmen olaylı, huzurun olmadigi bir sehir. hava kirliliginde turkiye'de zirveye oynayan bir sehir. konfor alaniniza duskunseniz kosarak kacsaniz daha iyi olur.

eger oturdugum yerde rastgele silah sesleri duymak, her sabah cürük yumurta kokan bir havaya uyanmak, gasp edilmekten cekinmiyorsanız imkanları da olan bir sehir. ne bileyim meksika mutfağından japon mutfağına bir sürü restorant var. gezecek yeri de fazla olmayan bir sehir merkezi icin konusursam. kusadasi, tarihi yerler vb. gormeye deger.

universite icinse kampusu dag basinda, buyuk bir liseyi andiriyor. liseyi ozlediyseniz tam sizlik. iyi hocalar var en azindan benim okudugum bolumde.

Son düzenleme:

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
bu forumu gorunce aklimda bayagidir yazma fikri vardi, belki burayi tercih etmeyi dusunen kisiler vardir ve okuyordur yazilanlari diye.

aydin yasamak icin iyi bir sehir degil oncelikle. evet aradiginiz cogu sey var ve ic/dogu anadolu sehirleri kadar mahrumiyet bolgesi degil ancak suc oranı diger illere ve nufusa kıyasla gercekten cok yuksek. kucuk bir ege sehri olmasina ragmen olaylı, huzurun olmadigi bir sehir. hava kirliliginde turkiye'de zirveye oynayan bir sehir. konfor alaniniza duskunseniz kosarak kacsaniz daha iyi olur.

eger oturdugum yerde rastgele silah sesleri duymak, her sabah cürük yumurta kokan bir havaya uyanmak, gasp edilmekten cekinmiyorsanız imkanları da olan bir sehir. ne bileyim meksika mutfağından japon mutfağına bir sürü restorant var. gezecek yeri de fazla olmayan bir sehir merkezi icin konusursam. kusadasi, tarihi yerler vb. gormeye deger.

universite icinse kampusu dag basinda, buyuk bir liseyi andiriyor. liseyi ozlediyseniz tam sizlik. iyi hocalar var en azindan benim okudugum bolumde.
ben suç oranının çok yüksek olduğunu düşünmüyorum, elimde veri yok ancak aydın için bu şekilde düşünüldüğünü sanmıyorum. evet, bazı mahalleler fakir mahallesi ve burada suç oranı biraz yüksek olabiliyor ancak bu her şehirde var. ben güvenlik açısından aydının daha uygun olduğunu düşünüyorum. diğer büyükşehirlerde daha büyük sorunlar olabiliyor.
hava temizliği konusunda aydın çok kirli gözükmekte, hatta istanbuldan da kirli görünüyor. Ancak ben rahatsız edici derecede hava soluduğumu düşünmüyorum veya buna alışmışımdır.
adü için değil ancak genel olarak üniversiteler lise 5 devamı gibi. bunun nedeni yerleşke vs değil bence üniversitenin çok fazla yükseltilmesi ve baskılanması. lisenin biraz daha az ders olanı ve serbest olanı gibi bir şey benim gözümde

kawashima

Yeni Üye
ben suç oranının çok yüksek olduğunu düşünmüyorum, elimde veri yok ancak aydın için bu şekilde düşünüldüğünü sanmıyorum. evet, bazı mahalleler fakir mahallesi ve burada suç oranı biraz yüksek olabiliyor ancak bu her şehirde var. ben güvenlik açısından aydının daha uygun olduğunu düşünüyorum. diğer büyükşehirlerde daha büyük sorunlar olabiliyor.
hava temizliği konusunda aydın çok kirli gözükmekte, hatta istanbuldan da kirli görünüyor. Ancak ben rahatsız edici derecede hava soluduğumu düşünmüyorum veya buna alışmışımdır.
adü için değil ancak genel olarak üniversiteler lise 5 devamı gibi. bunun nedeni yerleşke vs değil bence üniversitenin çok fazla yükseltilmesi ve baskılanması. lisenin biraz daha az ders olanı ve serbest olanı gibi bir şey benim gözümde
Sadece 1999 2011, 2020 ve 2022 verilerini bulabildim. 1999 ve 2020 verileri ciddiye alınmamalı biri cok eski diğeri sokağa cıkma yasakları olan yıl oldugu icin. Ama iki listede de zirveye oynamısız maalesef. Nüfusa oranla suc oranı oldukca yuksek verilere gore. Tahminimce Germencik, Nazilli ve yazlık yer oldugundan dolayı Kusadasi en cok suc islenen yerler. Merkez ilçede de Ilıcabaşı, Orta Mahalle ve Cuma mahallesinden olabildiğince uzak durulmalı. Kalan diğer bölgelerde de kira fiyatları acayip yüksek. Mimar Sinan mahallesi cok hosuma gidiyor ama 12binden aşağı kiralık daire bulması zor.

Cok insanlarla içli dışlı biri değilim bu yuzden kampüste kafe olmuş oturacak yer olmuş cok da umursamıyorum ancak biraz ama keşke kampüsten aşağı indiğimiz bölgedeki gibi ağaçlar falan ekilse bari. O çöl havası insanın içini darlıyor özellikle kış aylarında. Duvarlara gökkuşaklı graffitiler çizmek insanın içini açmıyor maalesef.

10 sene once Aydın cok daha kotuydu diye duyuyorum cevremdekilerden. Son yillarda cogu mahallede kentsel dönüsümle tehlikeli yerlerin orani azalmis. Sehrin toplu tasima sistemi iyi degil, buyuk bir sehirden geliyorsaniz ve metro/tramvay ikilisinin rahatligina alistiysaniz cok zorluk yasarsiniz. Otobusler kucuk ve sandvic gibi dolduruyorlar insanlari iceri. Eger otomobil ya da motorunuz yoksa da mecbursunuz toplu tasimayi kullanmaya cunku kampus tepede. Okul tanitiminda teleferik gosteriyorlar ama ben gormedim acikcasi oyle bir sey.

İstediğiniz bölüme puaniniz sadece burada yetiyorsa dusunulebilir, kosarak kacilacak bir yer degil ama isteyerek yazilmasi gereken bir yer de degil. Sehir olarak sıkıntıları var, universite yonetimi ozensiz. Deprem doneminde 7-8 kere aldiklari karari degistirdiklerini hatirliyorum. Ani karar degisiklikleri cok oluyor, ogrencileri bilgilendirme konusunda iyi degiller. Tabii ben Avrupadaki universiteler ile kiyaslamiyorum, sonucta Turkiye sartlari belli. Ama cok az bir cabayla daha ozenli olabilir her sey hem sehir/belediyecilik yonunden hem universite yonunden.

Amacim okuyanlari universiteden ya da sehirden sogutmak degil de beklentilerini daha realist olusturmalari yonunde. Cunku ben buraya geldigimde soyle super boyle harika deniyordu. Burada okudugum icin pisman miyim? Hayir. Sadece daha ozenli yonetilen bir kurum olmasini isterdim.

etki

⭐️⭐️⭐️
Proje Elçisi
Sadece 1999 2011, 2020 ve 2022 verilerini bulabildim. 1999 ve 2020 verileri ciddiye alınmamalı biri cok eski diğeri sokağa cıkma yasakları olan yıl oldugu icin. Ama iki listede de zirveye oynamısız maalesef. Nüfusa oranla suc oranı oldukca yuksek verilere gore. Tahminimce Germencik, Nazilli ve yazlık yer oldugundan dolayı Kusadasi en cok suc islenen yerler. Merkez ilçede de Ilıcabaşı, Orta Mahalle ve Cuma mahallesinden olabildiğince uzak durulmalı. Kalan diğer bölgelerde de kira fiyatları acayip yüksek. Mimar Sinan mahallesi cok hosuma gidiyor ama 12binden aşağı kiralık daire bulması zor.

Cok insanlarla içli dışlı biri değilim bu yuzden kampüste kafe olmuş oturacak yer olmuş cok da umursamıyorum ancak biraz ama keşke kampüsten aşağı indiğimiz bölgedeki gibi ağaçlar falan ekilse bari. O çöl havası insanın içini darlıyor özellikle kış aylarında. Duvarlara gökkuşaklı graffitiler çizmek insanın içini açmıyor maalesef.

10 sene once Aydın cok daha kotuydu diye duyuyorum cevremdekilerden. Son yillarda cogu mahallede kentsel dönüsümle tehlikeli yerlerin orani azalmis. Sehrin toplu tasima sistemi iyi degil, buyuk bir sehirden geliyorsaniz ve metro/tramvay ikilisinin rahatligina alistiysaniz cok zorluk yasarsiniz. Otobusler kucuk ve sandvic gibi dolduruyorlar insanlari iceri. Eger otomobil ya da motorunuz yoksa da mecbursunuz toplu tasimayi kullanmaya cunku kampus tepede. Okul tanitiminda teleferik gosteriyorlar ama ben gormedim acikcasi oyle bir sey.

İstediğiniz bölüme puaniniz sadece burada yetiyorsa dusunulebilir, kosarak kacilacak bir yer degil ama isteyerek yazilmasi gereken bir yer de degil. Sehir olarak sıkıntıları var, universite yonetimi ozensiz. Deprem doneminde 7-8 kere aldiklari karari degistirdiklerini hatirliyorum. Ani karar degisiklikleri cok oluyor, ogrencileri bilgilendirme konusunda iyi degiller. Tabii ben Avrupadaki universiteler ile kiyaslamiyorum, sonucta Turkiye sartlari belli. Ama cok az bir cabayla daha ozenli olabilir her sey hem sehir/belediyecilik yonunden hem universite yonunden.

Amacim okuyanlari universiteden ya da sehirden sogutmak degil de beklentilerini daha realist olusturmalari yonunde. Cunku ben buraya geldigimde soyle super boyle harika deniyordu. Burada okudugum icin pisman miyim? Hayir. Sadece daha ozenli yonetilen bir kurum olmasini isterdim.
şehirde metro -tramvay gerektirecek bir şey yok. orta mahallede tekstil parkın açılmasıyla biraz daha rahatladı, tekstile yakın kısımların kirası da pek ucuz değil. ek olarak rektör değişti, iyi söylentiler var hakkında. belki geçmiş döneme ait sorunlar ileriki dönemlerde yaşanmaz. teleferik eskiden varmış ancak şu an kullanımda değil. ek olarak belirtmek isterim adünün dışında hemen hemen tüm üniversiteler ya şehirden çok uzak ya da dağda olur. bu durumu garipsememek gerekiyor.

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş yap

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar